بررسی ۱۰ سبک طراحی لوگو متناسب با برند
لوگو چیست؟ چرا باید انواع لوگو را بشناسیم؟ لوگو نمادی است که هویت برند را برای مخاطب ترسیم می‌کند. لوگو که از تصاویر، نوشته‌ها یا ترکیبی از آن‌ها تشکیل شده‌است، وظیفه‌ی ایجاد ارتباط مثبت و موثر با مخاطب را برعهده دارد تا بتواند شخصیت و کارکرد برند را به او منتقل کند.
در یک تعریف ساده، لوگو تصویری است که هویت برند شما را به شکلی نمادین در ذهن‌ها هک می‌کند.

طراحی انواع لوگو | پالادیوم

حالا سوال اینجاست که کدام یک از انواع سبک طراحی لوگو می‌تواند این وظیفه را برای برند شما به بهترین شکل انجام دهد؟ کدام یک از انواع سبک لوگو برای نوع کسب و کارتان مناسب‌ترین گزینه است؟
سبک‌های متنوع لوگو کارکردهای متفاوتی دارند. شما که نمی‌خواهید برند نوآورتان چهره‌ای قدیمی و سنتی داشته باشد؟ یا مثلا لوگوی رستوران‌تان به جای آن که مورد توجه خانواده‌ها قرار بگیرد، صرفا برای یک هنرمند جذاب باشد؟ یا اینکه برند مواد شوینده‌تان حس هیجان را به جای حس پاکیزکی منتقل کند؟
در مقاله ” معرفی انواع لوگو : ۱۰ سبک طراحی لوگو متناسب با برند ” برای انتخاب بهترین سبک لوگو متناسب با برند، علاوه بر معرفی انواع لوگو، به تحلیل ویژگی‌های هر سبک، تاثیر آن‌ها بر مخاطب و بررسی مزایا و معایب آن پرداخته‌ایم. امیدواریم با به کاربردن مثال‌هایی از نمونه‌های معروف لوگوی موردنظر شما را در رسیدن به انتخاب یک طرح ایده‌آل کمک کنیم.
1-لوگوتایپ یا لوگوی اسم / Word Mark یا Logotype
2-لوگوی مونوگرام یا لوگوی حروف / Letter Mark یا Monogram
3-لوگوی لترفرم / Letter Form
4-لوگوی کانتور / Contoured Word
5-لوگوی نمادین / Pictorial Mark یا Brand Mark یا Logo Symbol
6-لوگوی انتزاعی / Abstract Logo Mark
7-لوگوی شخصیت یا مسکوت / Mascot
8-لوگوی ترکیبی / Combination Mark
9-لوگوی امبلم / Emblem Logo
10-لوگوی دینامیک یا پویا Dynamic Logo

انواع لوگوی نوشتاری

اساس لوگوی نوشتاری، همانطور که از نامش پیداست، تایپوگرافی است. انواع لوگوهای نوشتاری تنها از متن تشکیل شده‌اند. این متن گاهی نام کامل برند را بیان می‌کند و گاهی نیز شامل حروفی است که نماد اختصاری نام طولانی برند هستند. در ادامه انواع لوگوی نوشتاری شامل ۴ سبک لوگوتایپ ( Logotype )، مونوگرام ( Monogram )، لترفرم ( Letter Form ) و کانتور ( Contoured Words ) اشاره می‌کنیم.


۱. لوگوتایپ یا لوگوی اسم – Logotypes / Wordmark Logos

لوگوتایپ یا لوگوی اسم اولین و متدوال‌ترین سبک طراحی لوگو از انواع لوگوهای نوشتاری است. در این نوع لوگو، نام برند به تنهایی در قالب فونتی متناسب با هویت و کارکرد برند طراحی می‌شود. در واقع می‌توان گفت که لوگوتایپ نحوه بیان نام برند به وسیله‌ی صدا و لحن فونت است.

مزایای لوگوتایپ / لوگوی اسم

 • مزیت اصلی لوگوتایپ این است که مخاطب برای درک و دریافت برند نیازی به حدس معنای یک تصویر ندارد و نام برند به صورت کاملا روشن و شفاف همه چیز را بیان می‌کند.

معایب لوگوتایپ و نکاتی که باید پیش از انتخاب آن در نظر بگیریم

 • در طراحی لوگوتایپ، به دلیل تمرکزی که بر نام برند وجود دارد، انتخاب فونتی که حس برند و نوع کسب و کار را القا کند اهمیت فراوانی دارد. مثلا برندهای فشن اکثرا فونت‌های مدرن و مینیمال را انتخاب می‌کنند تا حس “لوکس بودن” را منتقل کنند. در حالی که ارگان‌های دولتی فونت‌های آشناتر و ضخیم‌تر را برای انتقال حس امنیت و اعتماد انتخاب می‌کنند.
 • محتاط باشید! طراحی لوگوتایپ، در واقع دمیدن روح به کالبد نام برند شماست. روحی که به نام برندتان شخصیت میبخشد تا شما را معرفی کند. کار را به دست کاردان بسپارید تا مطمئن باشید که پیام اشتباهی به مخاطب منتقل نمی‌کنید.

مثال و نمونه معروف لوگوتایپ / لوگوی اسم

چند مثال و نمونه معروف لوگوتایپ یا لوگوی اسم می‌تواند به آشنایی بیشتر با این سبک طراحی لوگو کمک کند. لوگوی برندهای معروف کنون، کوکاکولا و ویزا از جمله نمونه‌های برجسته و به یادماندنی لوگوتایپ هستند.


لوگوتایپ برای چه برندهایی مناسب است؟

 • اگر برند جدید و جویای نامی هستید، قطعا لوگوتایپ یکی از بهترین گزینه‌های روی میزتان است. این لوگو به برندهای نوپا کمک می‌کند تا سریع‌تر نام خود را بر سر زبان‌ها بیاندازند.
 • لوگوتایپ بهترین انتخاب خواهد بود اگر مدت زیادی برای انتخاب یک نام هوشمندانه وقت گذاشته‌اید. ترکیب یک نام کوتاه و متمایز با یک تایپوگرافی قدرتمند می‌تواند برندتان رابرای همیشه در ذهن مخاطب هک کند. اگر نام برندتان به خودی خود گیرا و به یاد ماندنی است، با انتخاب لوگوتایپ می‌توانید تاثیر فوق‌العاده‌ای بر مخاطب بگذارید.
 • انتخاب لوگوتایب برای برخی از برندها اجتناب ناپذیر است. فریلنسرها و اشخاصی که برند شخصی خود را توسعه می‌دهند، از لوگوتایپِ نام خود برای ایجاد ارتباط بیشتر با مخاطب استفاده می‌کنند.
 • سادگی استفاده از لوگوتایپ‌ها در فرآیندهای مارکتینگ و برندینگ، آن‌ها را به گزینه‌های بسیار مناسبی برای برندهای جدید و در حال توسعه تبدیل می‌کند.

چه برندهایی نباید لوگوتایپ را انتخاب کنند؟

 • آیا نام برندتان به خوبی کارکرد آن را بیان می‌کند؟ گاهی نه آنقدرها شناخته شده هستید و نه نام برندتان درکی از آنچه انجام می‌دهید ارائه می‌دهد. در این صورت نام برند به تنهایی هرچقدر هم زیبا طراحی شود، مخاطب‌تان را از آنچه انجام می‌دهید آگاه نخواهد کرد.
 • مطمئن شوید که نام برندتان کوتاه و ساده است تا از آشفتگی‌های طراحی در امان بمانید و بهترین لوگو نصیبتان شود. اگر برندتان نام بلندبالایی دارد، بهتر است به دنبال انواع دیگر لوگو باشید چرا که احتمالا لوگوتایپ بهترین انتخاب شما نخواهد بود.

۲. لوگوی مونوگرام – Monogram / Letter Mark Logos

امروز جهان بیش از هر زمان دیگری به علائم اختصاری علاقه‌مند است. از مکالمات روزمره ( LOL ) تا ماشین‌های لوکس ( BMW ) و فیلم‌سازهای قهار ( HBO )، علائم اختصاری در حال دست به دست شدن در دنیای مدرن هستند.
اما مونوگرام چیست؟ مشابه لوگوتایپ، مونوگرام یکی از انواع لوگوهای نوشتاری است. در این سبک طراحی لوگو، این حروف اختصاری هستند که از نام برند بیرون کشیده می‌شوند و به جای آن به لوگو تبدیل می‌شوند.

مزایای لوگوی مونوگرام

 • یکی از مزایای لوگوهای مونوگرام این است که مختصر و مفیدند و می‌توانند یک نام بلند را به یک هویت قابل شناسایی تبدیل کنند، نکته‌ای که در فرآیندهای مارکتینگ برندتان بسیار ارزشمند خواهد بود.
 • مونوگرام لوگویی بسیار ساده است که می‌توانید آن را بدون نگرانی از تبدیل شدنش به لوگویی ناخوانا، در هر ابعادی چاپ کنید. این نکته مونوگرام را به گزینه‌ای کاربردی برای فرآیندهای مارکتینگ تبدیل می‌کند.

معایب و نکاتی که باید پیش از انتخاب مونوگرام در نظر بگیریم

 • مراقب سادگی مونوگرام باشید تا در تله‌ی یک لوگوی کسالت‌آور گیر نیفتید. جذابیت سادگی در جزئیاتِ هوشمندانه است و مونوگرام از این قاعده مستثنا نیست.
 • عیب دیگر مونوگرام این است که در طراحی این سبک، به دلیل تمرکزی که تنها بر چند حرف وجود دارد، خلق فونتی که با تِمِ کسب و کار و هویت برندتان منطبق باشد بسیار مهم است.

نمونه لوگوی مونوگرام

لوگوی شرکت فیلم‌سازی اچ بی او، شبکه خبری سی ان ان، شرکت ناسا، شرکت کامپیوتری IBM و برند مد YSL همه و همه از معروف‌ترین نمونه‌های لوگوی مونوگرام هستند.


لوگوی مونوگرام برای چه برندهایی مناسب است؟

 • اگر نام برندتان طولانی است، از مونوگرام غافل نشوید.کوتاه کردن نام برندتان به مخاطبان کمک می‌کند تا آن را سریعتر بخوانند، به خاطر بسپارند و راحت‌تر به یاد بیاورند. مثلا چقدر ساده تر است که ناسا NASA را به زبان بیاوریم – یا به خاطر بسپاریم – تا این عبارت را؟ National Aeronautics and Space Administration

چه برندهایی نباید از لوگوی مونوگرام استفاده کنند؟

 • اگر برند جدیدی هستید یا در ابتدای راه برندینگ قرار دارید، از مونوگرام اجتناب کنید یا با نوشتن نام کامل زیر لوگوی مونوگرام به درک بیشتر مخاطب از آنچه برندتان انجام می‌دهد کمک کنید.


۳. لوگوی Letter Form

لوگوی Letter Form زیرمجموعه لوگوهای نوشتاری و ورژنی از مونوگرام است. در لوگوی لِتِرفرم، همانطور که از نامش پیداست، یک حرف الفبا ( Letter ) از نام برند – اولین حرف آن – فرم‌دهی و طراحی می‌شود. در این سبک از انواع لوگو، از آن‌جا که لوگوی شما تنها از یک حرف تشکیل شده است، اگر منحصر به فرد و به یادماندنی نباشد فایده‌ای نخواهد داشت. به همین دلیل قطعا به یک طراح حرفه‌ای لوگو نیاز خواهید داشت تا شما را در رسیدن به هدف‌تان یاری کند : تداعی برند شما در ذهن مخاطب تنها با دیدن یک حرف الفبا!


مک‌دونالدز، وردپرس، نتفیلیکس و یونیلیور از مثال‌های مشهور و معروف لوگوی لترفرم هستند.

۴. لوگوی Contoured Words

لوگوی کلمات کانتور شده ( محاط شده یا برجسته شده )، زیرمجموعه‌ای از لوگوی نوشتاری است. زمانی که لوگوتایپ‌ها و مونوگرام‌ها از یک شکل هندسی ساده برای انتقال موثرتر احساس کمک می‌گیرند، لوگوی Contoured Words متولد می‌شود.
این نوع از لوگوتایپ‌ها از روانشناسی اشکال در لوگو استفاده می‌کنند. شکل‌های منحنی مانند دایره و بیضی نماد کمال، عشق و ابدیت هستند، در حالی که چهارگوش‌ها مانند مربع، مستطیل و لوزی نماد اعتماد، ثبات و یکنواختی را به تصویر می کشند.
در مثال‌های زیر می‌بینیم که چگونه مونوگرام BBC ( مخفف British Broadcasting Corporation ) در کادرهای چهارگوش و لوگوتایپ SAMSUNG در یک بیضی، پیام خود را واضح‌تر بیان می‌کنند. برند لوازم خانگی آیکیا و وبسایت رتبه‌بندی فیلم‌ها ( IMDB ) نیز از نمونه‌ه و مثال‌های معروف این سبک طراحی لوگو هستند.


لتر فرم و کانتورد وردز زیرمجموعه مونوگرام و لوگوتایپ هستند و تمامی نکاتی که برای آن‌ها بیان شد، در مورد این دو نیز صادق است.

انواع لوگوی تصویری

احتمالا زمانی که به “لوگو” فکر می‌کنید، این سبک از انواع لوگو در ذهنتان تداعی می‌شود، تصویری خاص با ویژگی‌های منحصر به فرد. لوگوهای تصویری سبک‌ها و کارکردهای متفاوتی دارند که ممکن است برای همه‌ی برندها به یک اندازه مناسب نباشند. در ادامه انواع لوگوهای تصویری و انتخاب نوع مناسب لوگو برای برندهای مختلف را بررسی می‌کنیم.


۵. لوگوی تصویری سمبولیک یا نمادین – Pictorial Marks / Brand Mark / Logo Symbols

لوگوی تصویری سمبولیک چیست؟

لوگوی تصویری نمادین، تنها یک آیکون یا تصویر گرافیکی است. نمادی ساده، روشن و واضح از دنیای واقعی، چیزی مانند یک فنجان قهوه یا یک درخت که می‌تواند گویای داستان برند شما باشد.
بزرگترین چالش در طراحی این سبک لوگو، انتخاب تصویر است. تصویری که در تمام طول عمر برندتان به نام آن گره خورده است. اولین قدم برای انتخاب تصویر پاسخ به این سوال است که می‌خواهید تصویر برندتان چه کارکردی داشته باشد؟
می‌خواهید مانند جان دیر با نام خود شوخی کنید؟


John Deere کلمه “deer” به معنی “گوزن” را از نام خانوادگی خود بیرون کشید و آن را به یک لوگوی تصویری تبدیل کرد.
یا می‌خواهید مانند اسنپ چت ویژگی عمیق‌تری از برندتان را به نمایش بگذارید؟


لوگوی اسنپ چت با تصویر روح، ویژگی منحصربه فرد این اپلیکیشن را به شکلی هوشمندانه به تصویر کشیده است. این لوگو به ویژگی حذف شدن عکس‌ها در بازه‌ای که کاربر تعیین می‌کند، اشاره دارد.
یا اینکه مانند بنیاد صندوق جهانی حیات وحش The World Wide Fund for Nature – WWF قصد دارید احساسی را در وجود مخاطب بیدار کنید؟


این ارگان غیر دولتی که برای جمع آوری کمک‌های مردمی برای نجات حیات وحش تاسیس شده است، با تصویر معصوم یک پاندا که گونه‌ای در حال انقراض است، به خوبی موفق شده است احساس مسولیت و محبت را در مخاطب خود بیدار کند.

مزایای لوگوی تصویر سمبولیک

 • لوگوهای سمبولیک یا نمادین به دلیل شکل ساده و گویایی که دارند، علاوه بر این که به خوبی در ذهن می‌مانند، درست می‌روند سر اصل مطلب. پس اگر خدمت خاص و مشخصی ارائه می‌دهید، استفاده از این نوع لوگو می‌تواند به خوبی کارکرد برند شما را به مخاطب منتقل کند.
 • سادگی و دور ماندن از شلوغی‌های طراحی یکی از مزایای لوگوی تصویری سمبولیک است که موجب می‌شود لوگوهای نمادین در هر اندازه و قالبی گویا و واضح باقی بمانند.

معایب لوگوی سمبولیک و نکاتی که باید پیش از انتخاب آن در نظر بگیریم

 • ممکن است با دیدن لوگوهایی مانند اپل و توییتر نتیجه بگیرید که اکثر برندهای مطرح دنیا تنها از یک تصویر ساده به عنوان لوگو استفاده می‌کنند. اما با یک تحقیق کوچک در رابطه با تاریخچه‌ی لوگوی این شرکت‌های بزرگ متوجه می‌شوید که لوگوی اولیه‌ی آن‌ها با چیزی که امروز می‌بینید کاملا متفاوت است. نکته اینجاست که قبل از اینکه بتوانید تنها به یک تصویر ساده به عنوان لوگو اتکا کنید، باید به برندی شناخته شده تبدیل شوید. لوگوهای نمادین حاصل تکامل تدریجی دیگر انواع لوگو ، همزمان با موفقیت بیشتر برند هستند. پس برای ارتباط با مخاطب، نیاز دارید که نام برندتان را در لوگو داشته باشید. نام برند چیزی نیست که بتوانید در ابتدای کار از لوگوی خود حذف کنید.

نمونه لوگوی تصویری نمادین یا سمبولیک

علاوه بر مثال‌های بالا،توییتر و پلی بوی نیزاز مثال‌ها و نمونه‌های معروف لوگوی تصویری نمادین هستند.


لوگوی سمبولیک برای چه برندهایی مناسب است؟

 • اگر رسالت برندتان در قالب یک آیکون ارائه می‌شود، استفاده از لوگوی نمادین بهترین راه برای طراحی لوگوست.
 • لوگوهای سمبولیک برای برندهایی که در تجارت جهانی حضور دارند توصیه می‌شود. چرا که تصاویر نیازی به ترجمه ندارند و خود بیانگر احساس و کارکرد برند خواهند بود.
 • اگر کالاهای مصرفی تولید می‌کنید و می‌خوهید از تکرار نام برند در همه‌ی آن‌ها اجتناب کنید، لوگوی تصویری ایده خوبی به نظر می‌رسد.

چه برندهایی نباید لوگوی سمبولیک را انتخاب کنند؟

 • در صورتی که تغییرات احتمالی را در مدل کسب و کارتان پیش بینی می‌کنید، احتمالا لوگوی سمبولیک گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود. تصور کنید که کار شما فروش مانتو است و این لباس را در لوگو به کار می‌برید. اگر در آینده شروع به فروش بلوز و شلوار کردید یا حتی دست به تولید زدید، چه می‌شود؟ آیا در آن زمان نیز لوگوی شما عملکرد برند شما را به درستی نمایش خواهد داد؟
 • اگر صاحب برند جدیدی هستید که هنوز تا شناخته شدن راه زیادی دارد، استفاده از لوگوی سمبولیک به تنهایی و بدون نام برند کاری پر ریسک به نظر می‌رسد. اگرچه با استفاده یک آیکون به شکل موثرتری می توانید رسالت برندتان را منتقل کنید، اما احتمالا به کار بردن یک تصویر به تنهایی نمی‌تواند به اندازه کافی با مخاطبانتان ارتباط برقرار کند و موجب بی‌علاقگی آن‌ها به برند می‌شود. البته قانون سفت و سختی در این رابطه وجود ندارد اما برای برندهای نوظهور، این نوع لوگو توصیه نمی شود.

۶. لوگوی انتزاعی – Abstract Logo Marks

لوگوی انتزاعی یک طرح مفهومی است که درست مانند لوگوی نمادین تنها از یک نماد تشکیل شده است اما نمادی که فقط و فقط مختص شما خلق شده است. در این سبک از طراحی لوگو، خبری از تصویرِ اشیا و نمادهای آشنای دنیای واقعی مانند پرنده‌ی برند توییتر یا سیب برند اپل نیست بلکه طراح از اشکال هندسی برای خلق تصویری منحصر به فرد برای بیان ویژگی‌هایِ خاصِ برندتان استفاده می‌شود.

مزایای لوگوی انتزاعی

 • مزیت اصلی لوگوهای انتزاعی این است که در آن می‌توانید به صورت کاملا نمادین داستان برند خود را نقل کرده و بر ویژگی‌های برجسته‌ی آن تاکید کنید. علاوه بر این، لوگوی انتزاعی این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا لوگویی ۱۰۰% منحصر به فرد داشته باشید.

معایب و نکاتی که باید پیش از انتخاب لوگوی انتزاعی در نظر بگیریم

 • در نظر داشته باشید که پرورش معنا و انتقال احساس با استفاده از رنگ و فُرم کاری تخصصی است. بنابراین برای اطمینان از خلق تصویری که دقیقا بیانگر داستان برند شما باشد، حتما به سراغ یک طراح لوگوی حرفه‌ای بروید.

نمونه لوگوی انتزاعی

حرکت و آزادی نهفته در لوگوی برند ورزشی نایکی از موفق‌ترین نمونه‌های لوگوی انتزاعی است. علاوه بر آن، لوگوی پپسی، آدیداس و مایکروسافت ویندوز دیگر مثال‌های معروف لوگوی انتزاعی هستند.


لوگوی انتزاعی برای چه برندهایی مناسب است؟

 • در نوع انتزاعی لوگو، از آن‌جا که طراح محدود به یک تصویر یک شئ واقعی نیست، فضای زیادی برای پردازش طرح وجود دارد. بنابراین اگر برندی هستید که چندین کار شاخص انجام می‌دهد، یک لوگوی انتزاعی هوشمندانه می‌تواند بهترین گزینه برای برندتان باشد.
 • لوگوی انتزاعی نیز مانند لوگوی سمبولیک نیازی به ترجمه ندارد بنابراین برای برندهایی که در عرصه بین‌المللی حضور دارند توصیه می‌شود.

چه برندهایی نباید لوگوی انتزاعی را انتخاب کنند؟

مانند لوگوی سمبولیک، برندهای نوپا یا از این لوگو استفاده نکنند یا آن را همراه نام برند خود به کار ببرند.


۷. لوگوی شخصیت یا مسکوت Mascots

 • لوگویی که کودکان و خانواده‌ها عاشقش هستند! لوگوی مسکوت یا شخصیت، یک شخصیت گرافیکی، اغلب رنگی، کارتونی و بامزه است. به زبان ساده، لوگوی مسکوت یک چهره کارتونی از شخصیت برند شما است.
 • اگرچه خلق چهره‌ی برند در قالب مسکوت کاری زمان‌بر و تخصصی است، اما به چهره‌ای دوست داشتنی که می‌تواند سفیر برندتان باشد فکر کنید. آیا خلق چنین شخصیتی که با مخاطبان‌تان رفیق شود، به تمام سختی‌هایش نمی‌ارزد؟

مزایای لوگوی مسکوت

 • مزیت بزرگ لوگوی مسکوت ایجاد فضای گرم و صمیمی است. لوگوی مسکوت می تواند اهرم قدرتمندی برای مارکتینگ، به ویژه سوشال مدیا مارکتینگ باشد. کمتر کسی پیدا می شود که نخواهد با یک شخصیت کارتونی سلفی بگیرد. همچنین مسکوتِ برندتان قابلیت این را دارد که قدم به تلویزیون یا حتی دنیای واقعی بگذارد!

معایب مسکوت و نکاتی که باید پیش از انتخاب این سبک لوگو بدانید

 • نکته‌ی مهم در ارتباط با مسکوت این است که سرخوش و غیرجدی به نظر می‌رسد. بنابراین اگر ویژگی‌هایی مانند “حرفه‌ای‌گری” برای برندتان در اولویت است، این لوگو ممکن است پیام درستی به مخاطب منتقل نکرده و برای شما موفق عمل نکند.
 • به یاد داشته باشید که جزئیات زیاد در طراحی مسکوت می تواند دردسرساز شود. چاپ تصاویر باجزئیات زیاد در ابعاد کارت ویزیت یا دیگر آیتم های مارکتینگ با ابعاد کوچک به اندازه کافی رضایت بخش نخواهد بود.

نمونه لوگوی مسکوت

بعد از لوگوی مسکوت رستوران KFC، برندهای Pringles، وندیز wendys، میشلین و میل چیمپ Mailchimp ازبه یادماندنی‌ترین چهره‌های مسکوت هستند.


لوگوی مسکوت برای چه برندهایی مناسب است؟

اگر میخواهید برای کودکان و خانواده ها جذاب باشید، به مسکوت فکر کنید. هیچ چیز برای کودکان جذاب‌تر از حضور فیزیکی و ملموس یک عروسک نیست. بنابراین این سبک از انواع لوگو برای برندهایی است که مخاطب آن‌ها خانواده‌ها و کودکان هستند، کارکرد بسیار خوبی خواهد داشت.
این لوگوها تا کنون در صنایعی که دوستدار خانواده هستند، مانند صنایع غذایی بسیار موفق عمل کرده‌اند.

چه برندهایی نباید از لوگوی مسکوت استفاده کنند؟

لوگوی مسکوت برای شرکت‌های سایبری و برندهایی که خدمات حرفه‌ای و فنی انجام می‌دهند، انتخاب مناسبی به نظر نمی‌رسد. چرا که همانطور که گفتیم، این نوع لوگو بیش‌تر وجهه‌ای سرخوش و جالب توجه دارد تا حرفه‌ای و جدی.

۸. لوگوی ترکیبی – Combination Marks

طراحی لوگوی ترکیبی، همان طور که از نامش پیداست، حاصل ترکیب هر دو نوع لوگوی نوشتاری و تصویری است. این ترکیب می تواند شامل هریک از انواع لوگوهای تصویری ( لوگوی نمادین، انتزاعی یا ماسکوت ) با هر یک از انواع لوگوهای نوشتاری ( لوگوتایپ یا مونوگرام ) باشد.

در لوگوی ترکیبی دست طراح برای به کار بردن انواع لوگوهای نوشتاری و تصویری باز است. به همین دلیل خلاقانه‌ترین و تاثیرگذارترین لوگوها از دل لوگوهای ترکیبی برآمده‌اند. بسیاری از لوگوهای مطرحی که امروز می‌شناسید و تنها به یک آیکون ساده بسنده کرده‌اند، در ابتدا لوگویی ترکیبی بوده‌اند که در طول زمان و با رشد برند، ساده و ساده‌تر شده‌اند.

مزایای لوگوی ترکیبی

 • استفاده همزمان متن و تصویر در لوگوی ترکیبی موجب انتقال بهتر پیام برند و اثرگذاری بیشتر آن بر ذهن مخاطب می‌شود. علاوه بر این، ترکیب متن و تصویر، لوگوی متمایزتری می‌سازد که در فرآیند مارکتینگ برندتان کمک کننده خواهد بود.
 • با استفاده از لوگوی ترکیبی، ارتباط نام و تصویر لوگوی شما در ذهن مخاطب شکل می‌گیرد. که دو مزیت اساسی دارد: ۱. در صورت نیاز به ریبرندینگ در آینده، می‌توانید مطمئن باشید که تغییر در هر یک از بخش‌های نوشتاری یا تصویری لوگو، آسیبی به برند نمی‌زند چرا که مخاطب با دیدن بخشی که تغییر نکرده، شما را به خاطر می‌آورد و ارتباط آن را با بخش جدید در ذهن بازسازی می‌کند. ۲. در آینده، پس از تبدیل شدن به برندی نام آشنا، هر یک از بخش‌های نوشتاری یا تصویریِ لوگو به تنهایی و بدون نیاز به دیگری قابل استفاده هستند، چرا که مخاطب با دیدن یکی از آن‌ها، دیگری را به خاطر می‌آورد.

نکاتی که باید پیش از انتخاب لوگوی ترکیبی بدانید

 • در لوگوی ترکیبی، وجود یک هارمونی قدرتمند بین متن و تصویر اهمیت زیادی دارد. هرچقدر این هارمونی بیش‌تر باشد، به همان نسبت متن و تصویر لوگوی شما بایکدیگر و با ذهن مخاطب پیوند محکم‌تری خواهند داشت.
 • این هشدار را در مورد لوگوهای ترکیبی جدی بگیرید: اگرچه داشتن لوگویی که همزمان از چند نوع مختلف لوگو تشکیل شده باشد، امکان پذیر است، اما با این کار یک لوگوی شلوغ خواهید داشت که نه تنها در یادها نخواهد ماند، بلکه مخاطبانتان را گیج و سردر گم می‌کند.

نمونه لوگوی ترکیبی

لاکوسته، داو و پوما برندهای مطرحی هستند که از لوگوی ترکیبی استفاده کرده اند.


لوگوی ترکیبی برای چه برندهایی مناسب است؟

 • انعطاف‌پذی لوگوی ترکیبی آن را به بهترین گزینه برای برندهای نوپا تبدیل کرده است. با یک لوگوی ترکیبی، شما قدرت انتخاب بیش‌تری دارید که در چه مواردی تنها از بخش نوشتاری استفاده کنید یا می‌توانید به راحتی تصمیم بگیرید که گاهی با حذف بخش نوشتاری، تنها از بخش تصویری لوگو استفاده کنید.
 • علاوه بر این در طی زمان نیز دستتان برای تغییر و ویرایش لوگو باز است. همزمان با رشد برندتان می‌توانید به اضافه کردن علائم مدرن‌تر فکر کنید.

چه برندهایی نباید از لوگوی ترکیبی استفاده کنند؟

لوگوی ترکیبی تقریبا برای تمامی برندها و کسب و کارها انتخابی بهینه و مناسب است. لوگویی منعطف، کاربردی و معمولا متفاوت و خاص که انتخاب اکثر شرکت‌های برجسته است. به همین دلیل است که بیشتر لوگوهایی که طراحی می‌شوند از این مدل هستند.

۹. لوگوی امبلم – Emblem Logo

اگر می‌خواهید از لوگوی امبلم تصور درستی پیدا کنید، تمبرهای سنتی و کلاسیک را تصور کنید. ترکیب سنتی تصویر و نوشته در کادرهایی کلاسیک و برجسته مشخصه اصلی این سبک از انواع لوگو است.

نام برند جزئی از امبلم است. اگرچه در لوگوی امبلم، تصویر و نوشته با هم ادغام می‌شوند، اما بر خلاف لوگوی ترکیبی، نوشته – نام برند – در دل لوگو و جزء جدا نشدنی آن است.

مزایای لوگوی امبلم

 • امبلم لوگویی به یاد ماندنی است که با حال و هوای سنتی خود به برند وجهه‌ای حرفه‌ای و قابل اطمینان می‌بخشد. امبلم این حس را به مخاطبان منتقل می‌کند که با برندی اصیل مواجهند که قدمتی دیرینه دارد و مطمئنا در آینده نیز ماندگار خواهد بود.

نکات طراحی لوگوی امبلم

 • لوگوی امبلم نیز مانند مسکوت از جزئیات زیادی تشکیل شده است. همانطور که قبلا اشاره کردیم، این نکته ممکن است موجب شود که لوگو در ابعاد کوچک ناخوانا باشد. بنابراین تا حد امکان لوگوی امبلم را ساده طراحی کنید تا برای استفاده از آن در ابعاد مختلف در ابزارهای متفاوت مارکتینگ دچار چالش نشوید.
 • کمی خلاقیت در طراحی امبلم می‌تواند غوغا به پا کند! برخی از شرکت‌های خلاق به شکل موثری چهره مدرن‌تری به این لوگو بخشیده‌اند. لوگوی متمایز و مدرن استارباکس با آن تصویر پری دریایی، بدون شک یکی از به یادماندنی‌ترین لوگوهای تاریخ است.

نمونه لوگوی امبلم

لوگوی دانشگاه هاروارد، فوتبال ملی امریکا، شرکت موتورسازی هارلی و شرکت فیلمسازی وارنر همگی از مثال‌ها و نمونه‌های معروف لوگوی امبلم هستند.


لوگوی امبلم برای کدام برندها مناسب است؟

 • ظاهر سنتی و اثرگذاری بالا در ایجاد حس اعتماد، امبلم را به لوگوی مورد علاقه ارگانهای دولتی و مدارس تبدیل کرده است. اما این مدل از انواع لوگو میتواند برای شرکت‌های خصوصی به خصوص صنایع اتومبیل، صنایع غذایی و نوشیدنی نیز مناسب باشد.
 • اگر به قدمت برند خود می‌بالید و می‌خواهید آن را به رخ بکشید، لوگوی امبلم فرصت مناسبی برای به تصویر کشیدن این ویژگی به شما می‌دهد.
 • اگر ثبات و مسولیت پذیری در صنعت شما اهمیت بالایی دارد، لوگوی امبلم راهی عالی برای انتقال حس اعتماد است.

چه برندهایی نباید از لوگوی امبلم استفاده کنند؟

 • اگر عنصر اصلی کسب و کارتان “خلاقیت” است و هویت برند شما به “نوآوری” گره خورده است، بهتر است به سراغ انواع دیگر لوگو بروید.

۱۰. لوگوی دینامیک یا پویا Dynamic Logo

لوگوی داینامیک ( Dynamic Logo ) لوگویی است که با حفظ جوهره‌ی اصلی خود، چهره عوض می‌کند. این تغییر ممکن است در جابه‌جایی المان‌ها یا تغییر رنگ یا اضافه شدن المان‌های مناسبتی باشد. این تغییر چهره برای مقاصد مارکتینگ به کار می‌رود و به شخصیت پردازی برند و ارتباط موثرتر آن با مخاطب کمک می‌کند.

مزایای لوگوی داینامیک

 • هیچ چیز به اندازه‌ی لوگوی پویا، پویایی برند شما را به نمایش نمی‌گذارد. انتقال نوگرایی برای گریز از نشستن گرد کهنگی بر چهره‌ی برند در گذر زمان و پذیرش تغییر علاوه بر انتقال کارکرد اصلی برند سرزندگی برند را نشان می‌دهد.
 • می‌توانید به هر اندازه که می‌خواهید خلاق باشید! هر سناریویی که می‌خواهید بنویسید و لوگوی‌تان را متناسب با آن تغییر دهید.
 • لوگوی داینامیک مخاطبانتان را در حالت آماده‌باش نگه می‌دارد تا ببینند برای مناسبت بعدی چه چیز جدیدی برای آن‌ها آماده کرده‌اید؟

نکات طراحی لوگوی داینامیک

 • در زمان خلق لوگوی اصلی و اولیه باید دقت کنیم که آن را منعطف و تغییرپذیر طراحی کنیم.
 • مهم‌ترین اصل در طراحی لوگوی داینامیک این است که ورژن‌های مختلف آن باید روح لوگوی اصلی را در خود حفظ کنند. شما که نمی خواهید لوگویتان از شکل اصلی خود فاصله بگیرد و قدرت تداعی خود را از دست بدهد؟ برخی از مخاطبان شما ممکن است لوگوی شما را با رنگهایش به خاطر بسپارند، برخی دیگر نیز ممکن است، شما را با شکل لوگویتان به یاد بیاورند. بنابراین اگر این جزئیات به طور مداوم در حال تغییر باشند، ممکن است لوگوی شما همان اثری را که یک لوگوی معمولی دارد نیز نداشته باشد. مراقب تغییراتی که هر بار روی لوگوی داینامیک ایجاد می‌کنید باشید.

نمونه لوگوی داینامیک

برای مثال، لوگوی داینامیک گوگل را در نظر بگیرید که چگونه در مناسبت‌های گوناگون به گونه‌ای خاص با کاربر ارتباط برقرار می‌کند.

لوگوی داینامیک میت مدیا نیز نمونه‌ی جالب توجهی از لوگوهای داینامیک است.

لوگوی شرکت نوردکاین Nordkyn نمونه‌ی دیگری از لوگوی داینامیک است که هر بار با تغییر رنگ و چرخش تصویر قصد انتقال پیامی خاص به مخاطبان دارد.

لوگوی مسکوت شرکت Michelin Man نیز در کمپین‌های مختلف این برند با ژستی متفاوت ظاهر می‌شود.

چه برندهایی می‌توانند از لوگوی داینامیک استفاده کنند؟

 • برندهایی که مخاطب آن‌ها درصد بالایی از عامه‌ی مردم هستند.
 • برندهایی که پویایی و خلاقیت جوهره‌ی اصلی آن‌هاست مانند آن‌هایی که چندین سرویس متفاوت ارائه می‌دهند.

چه برندهایی نباید از لوگوی داینامیک استفاده کنند؟

 • به نظر می‌رسد که لوگوی داینامیک برای برندهای کهن یا برندهایی که ثبات و یکپارچگی ویژگی اصلی آن‌هاست، کارکرد مناسبی ندارد و اصطلاحا به چهره‌شان نمی‌نشیند.